Kürtaj Fiyatları

İstanbul'da birçok ilde kürtaj yada çocuk aldırma dendiği zaman akla gebelik sonlandırma gelir. Latince curetage yani kazıma anlamın gelen kürtaj kelimesi çok eski dönemlerden günümüze geleneksel olarak yansımıştır. Gerçi artık kürtaj önceki devirlerde olduğu gibi rahim içi kazıma ile yapılmıyor , vakumlu kürtaj veya vakumla aldırmak gibi deyimlerle tanımlanan negatif basınçla yapılıyor,  nerdeyse rahim içine hiç dokunmadan sıvı haldeki gebelik kesesi dışarı alınabiliyor. Böylece hasta kürtaj esnasında hem acı çekmemiş oluyor , hemde rahim içi müdahale olmadığı için üreme fizyolojisi etkilenmiyor, ayrıca 10 dakika gibi kısa bir sürede küretaj işlemi sonuçlanıyor. Bu yazımızda kürtaj nedir , kürtaj nasıl yapılır , kürtaj fiyatları ve kürtaj sonrası dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiği konularına eğiliyoruz, ayrıca çok popüler olan bekaret tamiri, himenoplasti yada kızlık zarı dikimi fiyatı olarak geçen çok sorulan konularıda bu sitede anlatıyoruz, okumaya devam ediniz.

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ücretler 2019 yılında İstanbul'da yaklaşık olarak ...tl civarından başlar ve hamileliğinizin boyutuna göre değişir. Son adet tarihinden itibaren saymaya başlarsanız 4 haftalık bir gebelik durumu varsa buna en erken gebelik denir ve en ucuz kürtaj fiyatları bu dönemde geçerlidir. Eğer 5 haftalık bir hamileliğe ulaşırsanız çocuk aldırma maliyetiniz azar azar artar , 6 haftalık gebelikte ve daha ileri gebeliklerde kürtaj fiyatı dahada artacaktır. Bu arada kürtaj yasasına göre 10 haftadan sonra çocuk aldırmanız kesinlikle yasaktır.

Kürtaj nasıl yapılır ?

2019 yılında gerek sosyal medya ve arkadaşlık sitelerinin artması , gerekse bayanların iş hayatında daha fazla yeralmaya başlaması ile kızlarla erkeklerin tanışma ihtimalleri kat kat artmış ve doğal olarak korunmadan girilen cinsel ilişkilerle istenmeyen gebeliklerde patlama yaşanmıştır. Bu durumda hergün birçok hasta bizi arayarak kürtaj fiyatları nekadardır veya kürtaj nasıl yapılır diye sorular soruyor. Telefonda konuşulanlar pek akılda kalmaz diye burayada yazalım isterseniz ;
Hastanın kabulu , görüşme ve ultrason incelemesi ile önce gebelik haftası günü gününe netleştirilir, daha sonra hastanın rahim girişine lokal anestezik ilaç uygulanarak kürtaj esnasında acı çekmemesi , hatta kürtajı hissetmemesi sağlanır. Birsonraki işlem ise hegar bujisi ile collum dilatasyonudur ve karmen kanülü colluma yerleştirilir. Artık herşey hazırdır karmen kanülünden negatif basınç verildiğinde ( vakum etkisi ) rahim içindeki sıvı haldeki gebelik kesesi aynen dışarı alınmış olur. Kürtaj yani çocuk aldırma işlemi yaklaşık 15 dakika sürer , kürtaj sonrası mutlaka bir ultrason incelemesi daha yaparız, böylece rahim içinde parça kalmadığından emin oluruz.

Kürtaj sonrası

Vakum kürtajla çocuk aldırdıktan sonra ne zaman isterseniz yeniden hamile kalabilirsiniz , hatta dikkat etmezseniz kürtajdan hemen sonra girilebilecek bir cinsel ilişki size yeni bir bebek kazandırabilir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç kuraldanda baysetmek isterim; kürtajdan sonra banyonuzu istediğiniz zaman yapabilirsiniz , ama ayakta duş şeklinde olmalı. Kürtaj sonrası ağrı ve kanama pek olmaz , ilk 3 gün adet görür gibi hafif bir ağrı ve yine adet kanaması gibi günde 1 pet lekelenme şeklinde kanamanız olacaktır. Kürtaj sonrası ilk adet ise yaklaşık 40 gün sonra başlayacaktır , endişe etmeyin , bu süreçte cinsel ilişkiye girdiyseniz yeni bir gebelikte söz konusu olabilir. Kürtajdan sonra hamilelik için sıkıntınız olmaz , yada gebe kalmakta zorluk yaşamazsınız , vakum kürtaj sizin üreme kabiliyetinizi etkilemez.

Kürtaj yasası

2015 yılında en güncel tarihte yani şu anda geçerli kürtaj yasasına göre en geç 10 haftalık dahil kürtaj ile gebelik sonlandırabilirsiniz. 11 haftalık gebelik veya daha büyük hamilelikleri sonlandırmak yasaktır. Bu şekilde doğacak bebekleri siz bakamayacak durumda iseniz TC devleti yetiştirme yurtlarında bakacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj fiyatları

Kürtaj

Kürtaj sonrası cinsel ilişki