Kürtaj

Kürtaj sadece bizim ülkemizde değil nerdeyse tüm dünyada gebelik sonlandırmak , çocuk aldırmak , bebek aldırmak gibi anlamlarda kullanılır , Kürtaj kelimesinin geniş anlamda ele alırsak latincede kazımak anlamında bir sözcüktür , ama 2019 yılı İstanbul'da yani güncel zamanda artık cerrahi yöntemle gebelik sonlandırmada vakum kürtaj metodu uygulandığı için , yani eskisi gibi rahim içi kazıma yapılmadığından dolayı artık kürtaj kelimesi anlamını aşmış durumdadır. Hadi küretaj konusunu biraz daha genişletelim , istenmeyen gebelikler insanı en olmayacak zamanda en dar durumda yakalar ve iki ayağınız bir papuca girer , hem kürtaj fiyatlarını finanase etmek hemde sosyal durumunuzun müsait olmaması stress dozunuzu arttırır . Plan dışı gebeli sıklıkla evli olmayan , nışanlı , sözlü veya flört dönemindeki çiftlerin sorunudur , hatta bazı durumlarda tek gecelik ilişkilerde , dahada ilginci gerçek cinsel ilişki kurmadan sürtünme yolu ile ortaya çıkan zevk suyu ile bile gebeliklerler orteya çıkar ve zamansın olan bu hamileliklerin tama yakını kürtajla sonlandırılır. Hiç kürtaj olmadan bir düşük hapı yutarak şu gebelikten kurtulsak diyorsanız , henüz sağlıklı bir ilaç olmadığını söyleyebilirim bu konuda, güncel olarak düşük hapı olarak kullanılan Cytotec ve RU 486 gibi ilaçlar anne sağlığı açıısndan ciddi tehlikelerinden dolayı ülkermizde yasaklanmıştır. Yani gebelik sonlandırmada tek çare halihazırda kürtajdır. Bereket versin vakum kürtaj metodu ile nerdeyse el değmeden , kazıma yapmadan gebelik sonlandırılabiliyor , büyük konfor aslında.
Bu yazımızda kürtajın birçok ayrıntısına değiniyoruz , ayrıca kürtaj fiyatları , kürtaj nasıl yapılır , kürtaj sonrası cinsel ilişki , ağrı , kanama , kürtaj sonrası ilk adet , kızlık zarı dikimi fiyatı , kürtaj sonrası hamilelik giib konularıda unutmuyoruz.

Kürtaj fiyatları

 Çocuk aldırma ücretleri yada kürtaj fiyatları cinsel aktif genç ve bakar bayanların gündemini sık sık ziyaret eden bilgilerdir , ülkemizde ve birçok memlekette kürtaj ücretleri sizin kaç haftalık gebe olduğunuza bakılarak hesaplanır ,  son adet tarihinizden itibaren saymaya başlarsanız 4 haftalık süre sonunda adet görmeme durumunda en erken gebelik durumu szö konusudur ve en ucuz kürtaj fiyatı uygulanır. İstanbul'da 2019 yılı Şubay ayı için 4 haftalık kürtaj fiyatları ortalama ...tl civarından başlar , hamilelik durumu 5 haftaya denk geldi ise bu sefer az daha yüksek fiyata çocuk aldırabilirsiniz , yada 6 haftalık gebelik , 7 haftalık gebelik durumunda kürtaj maliyetleri kademeli olarak artacaktır. Kürtaj öncesi ve sonrası her hastaya mutlaka ultrason yapılır ve bunun için genellikle ek bir ücret alınmaz.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Kürtaj denince benim aklıma artık sadece vakum kürtaj geliyor , o eski kazıma yönteleri ne kadar ilkelmiş gerçekteden düşününce eski zamanlarda yaptığımız o kazıma kürtajları irkiliyorum, bereket versin artık vakumla kürtajda Coca- Coca pipetine benzeyen karmen kanülü ile 10 dakikada negatif basınçla sıvı haldeki gebelik eksesini kışarı alıyoruz , hem hasta acı çekmiyor , hemde üreme sistemi zarar görmüyor. Az daha detaymı lazım ? tamam , anlatalım , hastanın kabulü , ultrasonla gebelik haftasının netleştirilmesi , rahim girişinin lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması , böylece kürtajı hastanın hissetmesininin engellenmesi , hegar bujisi ile collum dilatasyonu , karmen kanülünün colluma yerleştiirlimesi , vakum aparatının karmenin alt ucuna takılması , negatif basınç verilerek gebelik kesesinin alınması , kürtaj sonrası  yeniden ultrason yapılarak rahim içinde parça kalmadığından emin olunması ve son olarak hastanın masadan kakarak yürüyüp aynı gün işine gücüne geri dönmesi.

Kürtaj sonrası

Kürtajdan sonra hemen masadan kalkıp yürüyüp aynı gün işinize veya sosyal yaşantınıza geri dönebilirsiniz , vakum kürtajın iyi yanı sizin yaşam konforunuzu bozmaz , kürtaj olduğunuzu iş arkadaşlarınız yada aile büyükleri anlayamaz , biraz ağrılı bir adet geçiriyor olabilirsiniz. Kürtaj sonrası banyonuzu 10 gün ayakta duş şeklinde yapın , kürtajdan sonra 10 gün cinsel ilişkiye girmeyin , yine ilk hafta denize veya havuza girmeyin. Kürtaj sonrası adet görmek için 40 gün kadar bekleyin. Kürtaj sonra hamilelik için sorun yaşamazsınız , ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz.

Kürtaj yorumları

Kürtaj olan hastalarımızın bıraktığı teşekkür ve olumlu izlenimler , diğer jinekologlara karşı haksız rekabet oluşturmaması için etik çerçevede yayından kaldırılmıştır, yaklaşık 2139 hasta yorumu hakkında bilgi almak için lütfen telefonla arayınız.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

İstanbul'da Mart 2019 yılı itibarı ile kızlık zarı dikimi fiyatı yaklaşık olarak ....tl civarından başlayıp yapılan dikim işlemine vajina daraltma ameliyatı gibi ilave işlemlerde eklettirirseniz yaklaşık ....tl civarına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca çift kat flep yöntemi fiyatı ve geçici kızlık zarı dikimi ücreti birbirinden farklı olup en popüler yöntem ise flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimidir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı

Gizli kürtaj

Kürtaj nasıl yapılır ?