Kürtaj fiyatları

Kelime anlamı kazımak olan kürtaj günümüzde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması anlamında kullanılmaktadır. İstanbul'da 2019 yılı Mart ayı sonlarına doğru kürtaj fiyatları yaklaşık olarak ...tl civarından başlar , aslında kadın doğumda en geleneksel fiyat belirleme kuralı gebelik sonlandırma konusundadır, direkt olarak gebelik haftası belli bir rakamla çarpılarak hesaplanır, kürtaj yasasına göre en geç 10 haftaya kadar çocuk aldırabileceğinizide hatırlatalım . Jinekolojinin diğer popüler konularından ve çok merak edilen kızlık zarı dikimi fiyatı hakkıdada blogumuzda birçok yazımız vardır , flep yöntemi kalıcı himenoplasti veya geçici kızlık zarı dikimi yaptırmayı düşünenler himen konusundaki yazılarımızı okumadan kara vermesin. 
Gebelik spermle yumurtanın rahmi yumurtalara bağlayan tüplerinin uç kısmında birleşmesiyle başlar. Buradan ortalama 5-7 gün içinde tüplerin solucanvari hareketleriyle rahim içine çekilir. Bu arada bölünerek 2-4-8-16-32 gibi katlanarak hücre sayısını artırır. Rahim içinde her adet döneminde dökülerek yenilenen endometrium denilen tabakaya tutunur. Burada da bölünerek hücre sayısını artırmaya devam eder. Böylece gebelik kesesi denilen ve ultrasonla görülebilen kese hali ortaya çıkar. Bu süre döllenmeden sonra yaklaşık 2-2.5 hafta kadar bir zaman alır. Rahimle de damarsal bağlantılar bu dönemde kurulur buda gebelik testlerinin pozitif çıkmasını sağlar.
Kürtaj işlemi en erken işte bu kese halinin oluşması ve testlerde pozitiflik sonrası yapılabilir. Öncesinde yapılamaz zira ortada alınacak bir kese henüz oluşmamıştır.
Bu işlemin duygusal yönleri de vardır. Kürtaj kararı vermek kolay bir iş değildir. Günümüz yaşam koşulları iş ortamı sallantıda giden ilişkiler evlilikler bazen kürtajı kaçınılmaz kılmaktadır. Gönül aslında her gebeliğin doğumla sonuçlanmasını arzu eder. Fakat günümüz gerçekleri buna mani olabilmektedir.

GEBE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM ?

Düzenli adet gören kadınlar eğer adet günü birkaç gün gecikmişse mutlaka gebelik testi yapmak durumundadır. Bu gibi durumlarda test gebelik varsa pozitif sonuç verir.

Asıl sorun adet düzensizliği olan kadınlardadır. Bunlarda bazen 2-3 hafta gibi adet gecikmeleri gebe olmadan da oluşabildiği için gebeliğin fark edilebilmesinde gecikmeler yaşanabilir. 3-4 aylık gebe olup bunu fark edemeyen durumlarla zaman zaman karşılaşıyoruz.
Bazı durumlar da gebelik varken normal adet kanamasından daha az olan ve adet günlerine denk gelen kanamalar olabilir ki buna halk arasında üstüne adet görme denir. Buda çok yanıltıcı bir durumdur. Adet gördüğünü sanan kadınlar eğer bu gebelik istenmeyen bir gebelikse çok zor durumlarda kalabilir. 4 ay kadar süren üstüne adet görme vakalarıyla meslek hayatımız boyunca birçok kez karşılaştık.
Gebeliğin diğer bulguları ise baş dönmeleri, halsizlik, bulantı kusmalar, göğüslerde hassasiyet, bel, kasık ağrıları gibi kesin olmayan subjektif belirtilerdir.

KÜRTAJ NASIL YAPILIR ?

Önce ultrasonografi ile gebelik haftası belirlenir. Yasal süre kürtaj için 10 haftadır bu sürenin aşılması halinde kürtaj işlemi yapılmaz.
Genel sorgulama (anamnez) ve muayene ile kürtaj yapılmasına engel bir durumun olup olmadığı tespit edilir. Bu işlemin ayrıntılı izahı yapılır ve kendi arzuları olmadan kürtaj işleminin yapılamayacağı özellikle belirtilir, onaylar alınır .
Bu aşamalardan sonra gerekli temizlik ve steril koşullar sağlanarak kürtaj işlemi yapılır.
Ayrıntılı tıbbi açıklamalara girişmeden sadece bu işlemin vakum oluşturan bir alet yardımıyla ve plastik pipet benzeri bir kanülle yapıldığını ve kazıma işlemi olmayacağı için rahme zarar verme olasılığının hemen hemen  bulunmadığını belirtebilirim.
Yaklaşık 5-10 dakika arası sürer. Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) uygulandığı için ağrı hissi minimaldir.
10-15 dakikalık bir dinlenme süresi sonrası işlem bitmiş sayılır. Son kontrolden sonra evinize dönebilirsiniz.

KÜRTAJ SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

Bu işlemden sonra adet benzeri kanamalar küçük pıhtı gelmeleri olabilir. Bazen birkaç gün kanama olmayıp sonra biriken kanın birden sancı ile birlikte geldiği de olabilir. Ara ara leke tarzı kanamalar 2 hafta sürebilir. Bazen de hiç kanama görülmeyebilir. Bunlar normalin çeşitli versiyonlarıdır.
Yiyip içmekte gezip dolaşmakta banyo yapmakta bir kısıtlama yoktur. Enfeksiyonlardan korunma amaçlı 1 hafta kadar ilişki yasağı uygulamak yerinde olur kanısındayım.
Gebelik testleri 3 hafta kadar süreyle pozitifliğini sürdürebilir. Bu nedenle panik yaşamayınız.
İlk adetinizi yaklaşık 40 gün kadar sonra görürsünüz. Bu süre aşılırsa mutlaka bizlere haber veriniz.
Kürtaj olmanız sizi yeni bir gebelikten korumaz. Yumurtlama adet öncesi olacağından korunmasız ilişki olması halinde yeni bir gebelik hiç adet görmeden başlayabilir.
Ateş yükselmesi, aşırı sancı, aşırı kanama ya da sizce sorun yaşadığınız duygusu varsa mutlaka haber veriniz ve kontrole geliniz.
Kural olarak biz zaten bir hafta sonrası kürtaj işlemi yaptığımız kişileri kontrole çağırmaktayız.

KÜRTAJ SADECE GEBELİK SONLANDIRMADA MI YAPILIR BAŞKA BİR AMAÇLA KÜRTAJ İŞLEMİ YAPILMAZMI ?
Bu da sık sorulan sorulardandır. Rahim içi düzensizlik, anormal rahim kanamaları, rahim iç tabakasında aşırı kalınlaşma veya rahimde kitleler olması veya bir nedenle rahim alınmasına karar verilmişse ameliyat öncesi tanı amaçlı kürtaj yapılabilir. Burada amaç rahim içinden hücre örnekleri elde etmek ve bunun patolojik incelemesini yapmak ve tanı koymaktır.

KÜRTAJ OLMAK GELECEKTE GEBE KALMAMI ENGELLERMİ ?

Vakum kürtaj işleminde kazıma yapılmadığı için ve plastik bir kanül kullanıldığından herhangi bir zarar öngörülmez ve sonraki gebe kalma şansınızın olumsuz etkilenmesi beklenmez.
KAÇ KERE KÜRTAJ OLABİLİRİM ?
Bu sayı belirsizdir. Bir çok defa kürtaj yaptıran ve rahatlıkla gebe kalabilen vakalarımız olmuştur Kesin şu kadar, bu kadar diye bir rakam belirtemeyiz. Eğer istenmeyen gebelikler sıkça oluşuyorsa korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapları veya spiral denen rahim içi araçları ya da başka yöntemleri bilgilendirerek önerebiliriz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj

Kürtaj sonrası cinsel ilişki