Kürtaj sonrası hamilelik

2019 senesi için jinekoloji ve obstetrik tıp branşında kürtaj fiyatlarından sonra hastaların en fazla merak ettiği konu kürtaj sonrası hamilelik ve alakalı durumlardır, mesela çocuk aldırdıktan sonra yeniden gebe kalabilir miyim, tekrar bebeğim olur mu, kürtaj sonrası hamilelik ne zaman olmalıdır, aradan ne kadar zaman geçmeli, kürtajdan sonra hamilelik riskleri nelerdir, çocuk aldırdıktan sonra yeniden hamile kalmakla ilgili belirtiler hep araştırılır.
Son 25 yıldır cerrahi gebelik somlandırma işlemini vakum kürtaj dediğimiz teknikle yaptığımız için rahim içi kazıma uygulanmıyor, dolayısı ile rahim travmatize edilmiyor, bu durumda üreme kabiliyetinizde azalma söz konusu değildir, ne zaman isterseniz yeniden bebek yapabilirsiniz.
Kürtaj sonra cinsel ilişkiye girmek için kendinize 10 gün kadar süre verin, zira her an yeni bir hamilelik başlayabilir, planlı davranmak gerekirse kürtaj sonrası yeniden gebe kalmak için 3 ay kadar beklemenizi tavsiye ederim, bu zaman zarfında doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda kürtaj sonrası hamilelik konusu dışında kürtajın ne olduğu gibi temel konulara, 2016 senesi için İstanbul'da kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğu bahsine, kürtaj sonrası cinsel ilişki hakkında bilgilere ve kürtaj sonrası adet konularınada göz gezdiriyoruz.

Kürtaj

Bilim dili olan latinceden tüm lisanlara intikal eden kürtaj kelimesi cerrahi kazıma anlamına gelir, ama kürtaj nedir dendiğinde gebelik sonlandırma hatırlanır. Eskiden hamileliği sonlandırmak için rahim içini kazırdık, ama son 25 senedir artık bu yöntem uygulanmıyor, onun yerine negatif basınçla gebelik kesesini sıvı halde dışarı almamızı sağlayan vakum kürtaj uygulanıyor.


Kürtaj fiyatları

2019 senesine girdiğimiz bu karlı günlerde İstanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır, maliyetlere herşey dahilmidir gibi sorular çok geliyor. Avrupa yakası ve Anadolu yakasında kürtaj yapan doktorlar genellikle kaç haftalık gebe olduğunuzu hesaba katarak fiyat söylerler, bunun içinde kürtaj öncesi aynı seansta ultrason yapılır ve detaylı olarak hamilelik haftanız ortaya çıkartılır, son adet tarihinden itibaren tahmini olarak hesaplanabilen gebelik haftası ultrasonla netleştirilir. Yürürlükteki kürtaj yasasına göre en geç 10 haftalıkken çocuk aldırabilirsiniz, dolayısı ile hamileliğiniz 10 haftaya yaklaştıkça kürtaj fiyat artışıda kaçınılmaz olur.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Çocuk aldırmak için gerek İstanbul içinden gerekse şehir dışından birçok hastamız geliyor ve hepsinede kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girmek için 10 gün kadar beklemeleri gerektiğini söylüyoruz, ayrıca hamilelikten korunma ve gebe kalma ile ilgili başka bilgilerde veriyoruz. Fakat hastalar heyecan dolayısı ile bu öğütlerimizi akıllarında tutamıyorlar, Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak kürtajdan sonra cinsel ilişki için kaç gün beklemeliyim diye soruyorlar, yada WhatsApp'tan yazıyorlar, hepsine cevap veriyoruz. Kürtaj sonrası seks için 10 günlük süre vermemizin sebebi rahim içi enfeksiyon riski oluşmaması içindir.

Kürtaj sonrası adet

En önemli hamilelik belirtisi adet görmeme yada adet gecikmesidir, kürtaj ile gebelik sonlandırılınca yeniden adet görmek için kadın organizması yeniden hazırlık yapmaya başlar ve tüm materyal yeniden üretileceği için yeni bir döllenme olmaz ise kürtaj sonrası adet yaklaşık 40 gün sonra ortaya çıkacaktır, takip eden adetler yine herzamanki gibi 28 günde bir gelmeye devam eder. Bu durumda ilk adetin gecikmeli olması normaldir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj fiyatları